Lakotové a jejich kultura . .

Výroba dýmky

O dýmce jsem psal v samostatném článku. Zde je návod, jak si takovou dýmku vyrobit a jak vlastně dýmky vypadaly. Chtěl bych jen podotknout, pro ty, kteří nečetli článek Posvátná dýmka, že dýmka nesloužila k pokouřeníčku, ale ke spojení se světem duchů. Je to předmět posvátný! Pochopitelně indiáni se později naučili kouřit jako běloši, tedy jen „na chuť“, ale zde se jedná o rituál. Dýmka se skládá z hlavičky a trubele a přechovává se rozdělána na tyto dvě části v dýmkovém vaku.

Hlavička

Přečtěte si v samostatném článku, ke kterému není co dodat. Snad jen jednu poznámku. Kmeny podél Missouri si občas vyráběly hlavičku dýmky z červenohnědé hlíny, která se tam nacházela. Takže catlinit nebo mastek nejsou jedinou možností. Bohatou inspiraci, jak může taková hlavička vypadat, naleznetezde Já se zde budu krátce věnovat troubeli.

Troubel

Troubele se vyráběly z jasanového nebo škumpového dřeva. Pro nás bude při jatelnější dřevo jasanové nebo bezové( z bezu černého), který také vyhovuje. Troubele mívaly různý tvar: najčastěji kruhového nebo hranatého průřezu, vzácněji troubel vypadala jako dřevěná spirála. Pokud se jednalo o dýmku, která nebyla určena ke speciálnímu obřadu (např. hromová dýmka) byla troubel buď nezdobená, nebo zdobená nejčastěji omotávkami z ursoních ostnů. Speciálnější dýmky byly zdobeny pery dravců, ptačími pařáty, rolničkam , hranostajími kožešinami apod. Troubele mohly být zdobené i vyřezávanými figurálními motivy.

Nyní nezbývá, než se rozhodnout a pustit se do práce. Potřebujeme asi 40 cm dlouhou a asi 3 cm v průměru širokou vyschlou větev z jasanu nebo bezu( já osobně jsem vyráběl troubel z bezu a vypadá docela slušně). Troubel vyřežeme do požadovaného tvaru. Nejlépe žhavým drátem vypálíme dužinu větve. Spojení troubele s hlavičkou vyřešíme tak, že na jednom konci troubel ztenčíme tak, žeji lze zasunout do hlavičky. Je vhodné toto seříznutí obalit kouskem slabé jelenice-hlavička bude lépe držet a zároveň je to dobré těsnění. Pak už zbývá jen hlavičku vyzdobit.

Tady jsou nějaké tipy


zpět

"Co je kmeni platný muž, který večer neví, co ráno slíbil."
(šavanské přísloví)
Webdesign : Akicita