Toulec, luk a šípy
Výborný návod na výrobu luku je zde. Můžu ho vřele doporučit, vyrobil jsem podle něho docela slušný krátký prérijní luk. Je nutné si akorát trochu přizpůsobit míry, luky prérijních kmenů bývaly max 120 cm dlouhé.
Když už máme vyroben luk se šípy, bylo by vhodné v něčem je moci přenášet. Prérijní kmeny k tomuto účelu používaly estetickou a zároveň praktickou pomůcku – toulec. Ve starších dobách (do konce 18. stol.) vypadal toulec jako na obrázku č.1. Šípy i luk se umísťovaly do jedné „kapsy“. Jako ozdobný prvek z ní visel pruh kůže nejčastěji zdoben rozetami z ursoních ostnů. Materiálem mohla být jelenice popř. bizoní kůže nebo kožešina (vydra, puma).
 obrázek č.1
Druhým typem byl složený toulec ze dvou částí na luk a na šípy. Opět materiál býval nejčastěji jelenice, ale viděl jsem i z kožešiny (vydra, puma, dokonce hovězina s chlupem !). Ozdobným prvkem byly korálky vyšívané panely na obou koncích každé části společně s bohatými třásněmi.
Pouzdro na šípy bylo navíc vyztužené vrbovým prutem omotaným červeným flaušem, který byl připevněn řemínkem nebo byl všit uvnitř, takže nebyl vidět. Obě části spojoval popruh, ke kterému byly přišity nebo řemínky připevněny obě části. Různé způsoby uchycení na popruh jsou na obrázku č.2. Popruh býval zakončen třásněmi a malou plošnou výšivkou nebo panelem z červeného flauše, popřípadě mohl být kožešinový, s lemovkou ze sukna (modré, červené, zelené).
 obrázek č.2
Nutno dodat, že ne zdaleka všechny toulce byly nějak bohatě zdobeny. Nejčastěji postačily i dlouhé třásně. Ono i takový jednoduchý toulec z pěkně vyčiněné jelenice s třásněmi popřípadě doplněn červeným flaušem je sám o sobě nádherný. V jednoduchosti je krása.
Na závěr se můžete inspirovat některými dobovými toulci zde.
Čerpal jsem i z www.woodcraft.cz
zpět
|