Lakotové a jejich kultura . .

Původ Lakotů

Na začátek je dobré vysvětlit, kdo to vlastně byli Siouxové a jak se vzali na prériích. Siouxové je nesprávné označení jedné velké skupiny indiánů, kteřív se sami nazývali Dakota ( = naši lidé ) Zhruba do roku 1689 žili na pomezí oblasti Velkých jezer a prérií, kde žili napolo usedlým a napolo kočovným způsobem života. To znamená, že sezonně lovili bizony a putovali za nimi s lehkými stany, ale na zimu se vraceli do svých stálých obydlí. Zároveň se alespoň v omezené míře věnovali i zemědělství, takže nebyli závislí jen na lovu, což z nich učinilo napolo usedlý národ. Ovšem záleželo na poloze rozmístění jednotlivých skupin dakotského národa. Podle toho převažovalo buď zemědělství, nebo lov. Od roku 1689 na ně začíná působit tlak sousedů ( (Odžibvejové, Ojibwa), jihovýchodně (Sákové a Meskwakiové, Sauk and Foxes) a severně (Kríové, Cree) kteří se postupně vyzbrojovali francouzskými puškami, které získávali na východě.

Siouxe lze rozdělit do tří hlavních podskupin :

-Santíové (někdy Dakotové)

-Nakotové

-Lakotové (také Tetoni)



Santíové ( z výrazu Isanathi = ti, jenž bydlí na nožích )žili v dnešní Minessotě a zůstali tam až do 60. let 19. století. Dělí se na čtyři kmeny :

-Mdevekatatonové

-Sisitonové

-Wahpekutové

-Wahpetoni



Nakotové začali migrovat na západ počatkem 18. století. Postupně došli do Iovy a posléze se stávají téměř ryze prérijním kmenem. V 60. letech 19. století byli rovněž vytlačováni vlnou přistěhovalců z východu. Nakotové byli původně jeden kmen, ale posléze se z důvodu velkého počtu rozdělili na kmeny dva :

- Janktonové

-Janktojanové



Lakotové( nazýváni rovněž Tetoni z výrazu tithuwan = vesnice na prérii) Ze všech tří skupin se dostali nejdále na západ na počátku 18. století. Začali obývat prérie v dnešní Severní a Jižní Dakotě a zasahovali do Nebrasky a východního Wyomingu a vyjímečně zavítali ina víchodní okraj Montany. V roce 1775 dosahují přes četné boje s Šajeny ( Čejeny, Cheyenny ) Černých hor( Black Hills, Pa Sapa ). V 50. letech 19.století byli vytlačeni a posunuti ještě více na západ, takže se pravidelně vyskytovali ve východním Wyomingu a Montaně. Byli nejpočetnější skupinou Dakotského ( = siuxského ) národa. Dělí se na sedm kmenů :

-Hunkpapové ( Hunkpapha, Tabořící u vchodu )

-Sans Arcs ( Itazipčo, Bez luků )

-Brulé ( Sičangu, Spálená stehna )

-Minekonžuové ( Mnikhovožu, Sázející uvody )

-Two Kettles ( Oohenunpa, Dva kotlíky )

-Blackfeet ( Sihasapa, Černé nohy )

-Oglalové ( Oglala, Roztroušení )

-Brulé ( Sičangu, Spálená stehna )



Prvních pět skupin je někdy označováno jako Lakotové-Saone (Severní Lakotové). Toto označení souvisí s migrací Lakotů na západ. Tehdy jako první překročili řeku Minessotu Oglalové a Bruléové (ti jsou někdy považováni za mateřskou skupinu). Staly se průkopníky velkého exodu Lakotů na západ. Když došli k Missouri několikrát se utkali a posléze úspěšně vytlačili Arikary, kterí ovládali tzv Velký ohyb Missouri. Bylo to způsobeno především zlepšující se výzbrojí Lakotů, kteří již návázali úspěšné styky s obchodníky, od kterých získávali hlavně pušky a střelivo.
Čerpal jsem i z www.indiancorral.cz
zpět

"Co je kmeni platný muž, který večer neví, co ráno slíbil."
(šavanské přísloví)
Webdesign : Akicita