Lakotové a jejich kultura . .

Základy mytologie Lakotů...aneb hierarchie bohů a duchů a co jsou zač

Lakotové měli velmi propracované náboženství a systém bohů a duchovních sil, ke kterým se přesně vázaly jednotlivé obřady, které dohromady zajišťovaly dobré soužití člověka s bohy. V následujícím popisu vycházím z knihy Petra Procházky Indiánská kniha mrtvých (nakladatelství Eminent, Praha 2004). Rovněž přikládám schéma hierarchie bohů a schema některých jejich příbuzenských vztahů.

Wakhan Tanka

Tímto pojmem rozumíme vše, veškeré duchovno a sílu dělí se na dvě skupiny:

- Wakhan Tanka Sica (Zlí bohové)

- Wakhan Tanka Waste (Dobří bohové)

Dobří bohové se dělí na dvě skupiny a ty se dělí na dvě třídy:

Wakhan Kin (Bohové):

>> Wakhan Ankanta (Nejvyšší bohové)

>> Wakhan Kolaya (Přidružení bohové)

Taku Wakhan (Příbuzní Bohů):

>>Wakhan Kuya (Podřízení bohové)

>>Wakhanlapi (Nepřímí bohové)

Každá z těchto čtyř tříd obsahuje čtyři bohy (individuality):

Wakhan Ankanta (Nejvyšší bohové) :

Wi
Skan
Maka
Inyan
Wakhan Kolaya (Přidružení bohové)

Hanwi
Tate
Wohpe
Wakinyan
Wakhan Kuya (Podřízení bohové)

Tatanka
Hunonpa
Tatetob
Yumni
Wakhanlapi (Nepřímí bohové)

Nagi
Niya
Nagila
Sicun

Wi – Slunce – Náčelník Bohů

Vládne duchovnímu světu, ovládá větry a svoji sílu čerpá z Nebe (Skan). Je patronem čtyř velkých ctností: statečnosti, moudrosti, síly a štědrosti. Jeho přízeň si lze naklonit např sebeobětováním se při Tanci Slunce. Jeho symbolická a posvátná barva je rudá.

Skan – Nebe – Velký Duch

Neviditelný bůh, nazývaný též Velký Duch (Nagi Tanka).Jeho součástí je To - modř nebe, která je posvátná a značí přítomnost Velkého Ducha. Patron snění táborů i tábořících. V čase narození probouzí lidskou duši a provází ji i po smrti. Může řídit i jiné bohy. Šaman může vlastnit sílu To v nějakém předmětu. Jeho barvou je modrá.

Maka – Země – Matka všeho

Je patronem všeho, co je hmotného na zemi (jídlo, voda, tee-pee) kromě skal a kamenů. Její síla je spojena se vším, co vyrůstá ze země. Její barva je zelená.

Inyan – Skála – Otec všeho

Patron skal a věcí pevných a tvrdých jako kámen. S takovými věcmi je spojena jeho síla. Je podstatou konstrukce i destrukce. Jeho barvou je žlutá.

Hanwi – Měsíc – příbuzný Wi

Jeho sílu nelze využít , nefiguruje v žádných obřadech. Bojuje s Anog Ite (Zlá dvojžena, viz dále).

Tate – Vítr – příbuzný Skan

Neviditelný, je otcem Čtyř větrů. Ovládá cyklus roku, jeho síla není s ničím spojena.

Wohpe – Žena – příbuzná Maka

Může se zjevit lidem, když si to přeje. Přebývá na jihu v teepee jižního větru Okaga. Její moc je spojena s dýmkou a kouřem sladké trávy. Vše uvádí do harmonie. Jelikož je prostředníkem mezi bohy a lidmi, může být přivolána každým obřadem, což je její výsada oproti ostatním bohům.
< h3>Wakinyan – Okřídlený Bůh – příbuzný Inyana Je nepochopitelný, mnohotvarý i beztvarý (=akan): má křídla se čtyřmi vrcholy, nemá nohy, pouze drápy, má pouze čelist s vlčími zuby. Jeho hlas je hřmění. Jeho jediné oko metá blesky. Poblíž své chýše na západě má v koruně cedru hnízdo a v tom hnízdě je vejce, z něhož pramení jeho věčné mládí.

Wakinyan je často zpodobňován ptákem bouřňákem. Jeho symbolem je též klikatý rudý pruh na křídlech. Pokud ho někdo spatří ve své vizi (pochopí ho)nebo se mu zjeví některé z jeho doprovodných zvířat(akicitů:vlaštovka, ještěrka, vážka, žába, noční dravec, sněžný pták, pes), stane se heyokhou. Heokha je ten, kdo má moc Wakinyana. Aby ji mohl mít, musí se neustále zesměšňovat opačným nelogickým chováním. Např. v zimě chodí nahý a stěžuje si na horko a v létě se balí do kožešin a vysedává u ohniště.

Funkcí Wakinyana je bojovat s Monstry, která ovládají vody a čistit zemi ode všeho zlého a špatného.

Tatanka – Bizoní bůh

Může se zjevovat jako zvíře nebo jako člověk. Žije v podsvětí s bizoními lidmi. Je patronem plodnosti, štědrosti, obřadů, materiálních věcí, lovu i lovců. Přátelí se s Wi (Slunce) a jeho síla je při obřadech Slunce cítit.. Jeho síla a moc je v lebce bizona a ve všem, co je s bizonem spojeno.

Hunonpa – Medvědí bůh

Může se zjevit jako mohutný medvěd nebo jako stařec. Je patronem rozumu, medicíny, léčebných obřadů a kouzel. Jeho síla je spojena se vším nezvyklým a mocným.

Tatetob – Čtyři větry

Je nepochopitelný (akan). Jako jeden bůh má čtaři podstaty: tito čtyři jsou synové Tate a Anog Ite.

Yata (sever) je nejstarším, bydlí pod hvězdami. Je nevlídný a mrzutý. Jeho akicitou je straka.
Eya (západ) přebral prvorozenství Yatovi. Bydlí na hoře vedle Wakinyana. Je divoký. Jeho akicitou je jestřáb.
Yanpa (východ) přebývá v místě východu slunce. Je líný, netečný. Jeho akicitou je vrána.
Okaga (jih) bydlí tam, kde se Slunce zastaví v půli své cesty. Je radostný, přející. Jeho akicitou jsou vodní ptáci.
Všichni tito čtyři neustále krouží na stezce kolem světa. Jsou nadřazeni všem Bohům kromě Wohpe (Ženy). V obřadech bývají přivoláváni až po Wohpe v pořadí Eya, Yata, Yanpa, Okaga.

Yumni – Vichřice

Je malým synem Tate a Anog Ite. Bdí nad hrami a jeho síla může být spojena s hrou nebo sportovním náčiním a také čarodějnými nápoji.

Nepřímí bohové jsou nemateriální podstaty. Mají čtyři podoby, jež mohou být považovány za jednu. Dále se ale mohou vyskytovat i v mnoha dalších podobách. Přebývají v materiálních věcech.

Nagi – Duše

Může komunikovat s lidmi prostřednictvím šamana. Přebývá v člověku až do smrti a ovládá ho. Po smrti se zdržuje blízko těla. Je posouzena Skanem a pokud je dobrá, propustí ji Tate na cestu po mléčné dráze do světa duchů, kde se začlení podle toho, jak žila na zemi.

Niya – Duch

Doprovází nagi (duši) a dává člověku sílu, vitalitu, varuje ho před zlem a nabádá ho k dobrému. Dává mu schopnost ovlivnit druhé.

Nagila – nepřímá duše

Materiál, v němž přebývá, je posvátný (např skalp). Pokud válečník získá nepřítelův skalp, nagila nepřítele bude muset doprovázet niyana válečníka a bude mu sloužit.
Nagiya je něco jako povaha věci nebo bytosti a může mezi nimi přestupovat. Např nagiya medvěda může vstoupit do stromu, člověka, .. a tito budou mít povahu medvěda.

Sicun – propůjčovatel nadpřirozené síly

Mýá mnoho podob, je to síla bohů i lidí. Dává lidem vlastnosti, které zvířata nemají (šlechetnost, ...).Zároveň sicun jako síla bohů může být vyslán pomocí správně provedeného obřadu no nějaké věci, která má nejčastěji vakovitý tvar (aby mohla sicun zakrýt). Ta věc pak má sílu daného boha (kromě Wi a Skana) a stává se medicínou. Její obsah může být duchovní (= “prázdný“ váček) nebo materiální (= obsahuje byliny, ...).


zpět
"Co je kmeni platný muž, který večer neví, co ráno slíbil."
(šavanské přísloví)
Webdesign : Akicita